Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

Дії адміністрації закладу освіти у разі отримання повідомлення про жорстоке поводження з учнем
У разі звернення учня, його батьків (осіб, які їх замінюють) або працівника закладу освіти до представника адміністрації закладу освіти щодо жорстокого поводження, булінгу з ним, директор зобов’язаний, якщо звернення (повідомлення) усне, оформити це повідомлення письмово, зазначивши, від кого та коли (дата, час) воно отримано. Звернення має бути оформлене належним чином, відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» (має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання; письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати). Необхідно терміново (протягом однієї доби) передати цей документ до територіального підрозділу Служби у справах дітей за місцем проживання дитини. Служба у справах дітей має належним чином зареєструвати це повідомлення відповідно до вимог законодавства України.

Алгоритм дій працівника закладу освіти у разі виявлення випадку булінгу над учнем
1. У випадках, коли ви маєте підозри жорстокого поводження з учнем або є реальна загроза його вчинення (удома, з боку однолітків, інших працівників закладу освіти або інших осіб), ваші дії:
- повідомити про це в усній чи письмовій формі адміністрацію закладу освіти;
- самостійно письмово повідомити про це службу у справах дітей, відділ освіти;
- самостійно повідомити про виявлений факт жорстокого поводження з учнем працівників ювенальної превенції або будь-якого працівника органів внутрішніх справ.
2. У випадках, коли до вас звернувся учень з усною скаргою щодо жорстокого поводження з ним, булінгу, ваші дії:
- оформити звернення учня у письмовій формі та передати його до адміністрації закладу освіти;
- оформити звернення учня у письмовій формі та передати його до територіального підрозділу служби у справах дітей;
- оформити звернення учня у письмовій формі та передати його до територіальних відділень поліції.

Відповідальність осіб причетних до булінгу (цькування):
  Булінг (цькування) тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

   Діяння, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягне за собою накладення штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.
Діяння, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
   Діяння, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.
   Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку.
Кодекс України про адміністративні правопорушення, ст. 1734